سیستم‌ گرمایشی گلخانه چطور عمل می‌ کند؟

گرمایش گلخانه

یکی از تجهیزات ضروری برای گلخانه که باعث حفظ دما مناسب برای رشد گیاهان می‌شود، سیستم گرمایش گلخانه است. محیط گلخانه به سیستمی کنترل شده و نور کافی نیاز دارد تا بتواند محصولات را به بهترین شکل پرورش دهد. دمای مورد نیاز برای رشد اغلب محصولات، دمای 21 تا 27 درجه سانتی گراد است و رطوبت هوا هم باید تا حد زیادی کنترل شود. با وجود نایلون گلخانه باز هم نیاز است تا دمای داخل گلخانه معتدل شود. ما در این مقاله قصد داریم شما را با سیستم گرمایش گلخانه و جنبه‌های گوناگون آن آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

سیستم گرمایش گلخانه

سیستم گرمایش گلخانه از سیستم‌های ضروری برای فضای گلخانه است که از تغییرات دما در فصل‌های سرد سال جلوگیری می‌کند و به حفظ سلامت گیاهان گلخانه کمک می‌کند. این سیستم گرمایشی بر اساس منبع تولید انرژی به گروه‌های مختلفی تقسیم می‌شود که هر کدام با توجه به ویژگی هایی که دارند، شرایط متفاوتی در فضا گلخانه ایجاد می‌کنند. شما می‌توانید با بررسی و شناخت انواع این سیستم گرمایش گلخانه، گزینه‌ای را انتخاب کنید که علاوه بر تامین دما مورد نیاز، تا حد زیادی از اتلاف انرژی و صرف هزینه زیاد جلوگیری کند. سیستم‌های کنترل دما که درون گلخانه قرار می‌گیرند، می‌توانند کاربرد چند منظوره هم داشته باشند و به سرمایش فضا هم کمک کنند. در این صورت شما با خرید این نوع دستگاه، می‌توانید با یک تیر چند نشان بزنید و راحت‌تر دما درون گلخانه را کنترل کنید.

انواع سیستم‌های گرمایش گلخانه

سیستم گرمایش گلخانه

گلخانه‌ها در فصول سرد سال به سیستم گرمایشی نیاز دارند تا دمای فضای گلخانه را حفظ کند و از سرما بیش از حد فضای گلخانه جلوگیری شود. انواع سیستم‌های گرمایشی می‌توانند با ایجاد گرمای مطلوب به رشد گیاهان درون گلخانه کمک کنند در ادامه انواع سیستم گرمایشی آورده شده است.

سیستم گرمایش مرکزی

در این سیستم، گرما از طریق لوله‌ها در سطح گلخانه به صورت یکنواخت پخش می‌شود و گرمای یکسانی در فضا ایجاد می‌شود. از لوله‌های این سیستم، آب داغ و بخار آب می‌گذرد و گرما مورد نیاز سیستم ایجاد می‌شود. این سیستم به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • لوله کشی از کف: در این روش، لوله‌های حاوی آب داغ از زیر خاک گلخانه عبور می‌کند و می‌تواند دمای گلخانه را تا 28درجه سانتی گراد بالا ببرد. این روش به شما کمک می‌کند تا ریشه گیاهان را گرم کرده و به رشد بهتر آن‌ها کمک کنید.
  • لوله کشی روی زمین: این سیستم با پخش لوله بر روی زمین گلخانه، می‌تواند به راحتی گرما را در فضا گلخانه به صورت یکسان توزیع کند و دما لازم برای رشد گیاهان را فراهم کند. از معایب این روش باید به موقعیت لوله توجه کنید که وجود آن بر روی زمین به محافظت بیشتری نیاز دارد تا دچار آسیب نشود.
  • لوله آویزان بالا محصول: در این حالت لوله‌ها را از سقف گلخانه آویزان می‌کنند که می‌تواند از ارتفاع به کف این فضا گرما را انتقال دهد و دما را تنظیم کند.
  • لوله کشی شبکه‌ای از سقف: این سیستم مانند روش قبل بر روی سقف گلخانه نصب می‌شود. اما ساختار متفاوتی دارد و می‌تواند دما مناسبی را در سطح گلخانه توزیع کند. این روش بازدهی بالایی دارد و هزینه انجام آن پایین است.
  • گرمایش میز: یکی از روش‌هایی که از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کند، گرمایش محصول از طریق میز است. در این سیستم گرمایش، گرما از طریق میزی که محصولات بر روی آن قرار می‌گیرند، انتقال داده می‌شود. این کار بسیار مقرون به صرفه است و در کوتاه‌ترین زمان انجام می‌شود.

روش‌هایی که به آن اشاره شد، معمولا برای گلخانه‌هایی با مساحت بالا کاربرد دارد. زیرا هزینه آن برای گلخانه خانگی و کوچک زیاد می‌شود و صرفه اقتصادی ندارد.

سیستم گرمایش موضعی

این نوع سیستم، هزینه کمتری از سیستم مرکزی دارد و نگهداری آن آسان‌تر است. سیستم گرمایش گلخانه موضعی با توجه به منبع انرژی و نحوه انتقال گرما به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که به شرح زیر شناخته می‌شوند.

  • بخاری با سوخت فسیلی: این روش یکی از روش‌های سنتی برای افزایش دما در گلخانه است، زیرا برای ایجاد گرما از سوزاندن سوخت‌های فسیلی چون نفت، گاز، گازوئیل و… کمک گرفته می‌شود. این روش کارایی زیادی ندارد و باعث ایجاد آلودگی در محیط می‌شود. به همین دلیل این سیستم گرمایشی گلخانه، استاندارد کافی برای کنترل دما گلخانه ندارد و آلاینده‌های تولید شده از این روش می‌تواند به محصولات این فضا آسیب برساند.
  • سیستم گرمایش توده حرارتی: گرمایش توده حرارتی از روش‌های سنتی دیگر است که هزینه کمی دارد و نصب آن آسان است. معمولا گلخانه‌های کوچک که توانایی صرف هزینه زیاد را ندارند، بشکه‌های سیاهی تهیه کرده و آن را از آب پر می‌کنند. بشکه سیاه حاوی آب در طول روز درون آفتاب قرار می‌گیرد تا انرژی خورشید را ذخیره کند. سپس در طول شب که دما هوا پایین می‌آید از انرژی ذخیره شده در بشکه برای ایجاد گرما در گلخانه استفاده می‌شود.

جت هیتر

 این سیستم یکی از انواع سیستم‌های گرمایشی گلخانه است که به دلیل راندمان بالا به شکل‌های مختلف گازسوز، گازوئیلی، برقی و دوگانه سوز وارد بازار شده است و مصرف انرژی پایینی دارد. این هیتر هوای سرد را وارد سیستم می‌کند و با استفاده از انرژی تولید شده از منابع سوختی یا برق، هوا را گرم کرده و وارد محیط گلخانه می‌کند. فضای اشغال شده توسط این سیستم گرمایشی گلخانه بسیار کم است و معمولا بر روی سقف گلخانه نصب می‌شود.

گرماتاب

از انواع سیستم‌های گرمایش گلخانه بهینه است که در آن، گرما توسط امواج الکترومغناطیسی انتقال داده می‌شود. سیستم‌های گرمایشی تابشی در انواع مختلف برقی، گازی، پروپان و… مورد استفاده قرار می‌گیرند و قیمت بیشتری نسبت به سیستم‌های دیگر دارند. گرمایی که به وسیله این سیستم در فضای گلخانه ایجاد می‌شود، هیچ آلاینده‌ای ندارد و کاملا بی‌خطر است. بنابراین این سیستم را می‌توان به عنوان یک سیستم پاک و استاندارد معرفی کرد.

بهترین سیستم گرمایشی گلخانه

برای خرید تجهیزات گرمایش گلخانه باید به عوامل مختلفی توجه کنید. توجه به شرایط گلخانه و بودجه مورد نظر، می‌تواند به شما در انتخاب سیستم گرمایشی مناسب گلخانه کمک کند. بهتر است در ابتدا به عواملی چون نوع گیاه پرورشی، قابلیت دستگاه در کنترل دما، میزان مساحت گلخانه، منبع سوخت، میزان راندمان، شرایط نصب و نگهداری و میزان مصرف انرژی توجه کنید، سپس برای خرید سیستم گرمایشی گلخانه اقدام کنید. معمولا برای گیاهان خوراکی از سیستم‌هایی که با احتراق سوخت فسیلی کار می‌کنند، استفاده نمی‌شود. زیرا ایجاد آلاینده می‌تواند باعث آسیب به گیاه شود. بنابراین با درنظر گرفتن مزایا و معایبی که در قسمت پیش بررسی کردیم، استفاده از سیستم‌های گرمایشی جت هیتر و گرماتاب که از راندمان بالاتری برخوردار هستند، بهتر است و به دلیل مصرف بهینه انرژی، صرفه اقتصادی بیشتری دارد.

جمع بندی

سیستم گرمایش گلخانه یکی از سیستم‌های با اهمیت در فضا گلخانه است که به کنترل دما در این فضا و رشد بهتر گیاهان کمک می‌کند. انتخاب تجهیزات گرمایشی گلخانه، به اطلاعاتی نیاز دارد که با توجه به شرایط گلخانه سنجیده می‌شود. ما در این مقاله به بررسی انواع سیستم‌های گرمایشی گلخانه پرداختیم و مزایا و معایب هر یک را بررسی کردیم. شما می‌توانید با کمک گرفتن از این اطلاعات و با توجه به شرایط و بودجه خود، سیستم گرمایشی مناسب را انتخاب کنید.

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست