صنعت تولید محصولات پلاستیک و بسته بندی یکی از مهم ترین صنایع در کشور به شمار می رود. می توان گفت صنعت بسته بندی به نوعی مکمل صنایع دیگر است. این صنعت نقش بسیار مهمی در رشد صنایع دیگر و فروش محصولات آن ها دارد چون اولین چیزی که در عرضه هر محصول به چشم می خورد بسته بندی آن است. انواع مختلفی از نایلون در صنعت بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد و کارایی تعریف شده ای دارند.

آنچه سبب ایجاد تنوع در انواع نایلون می شود، مواد اولیه متفاوت و خصوصیات فیزیکی آن ها است. سلفون استرچ نیز یکی از انواع نایلون بسته بندی است که به فراوانی در صنعت و زندگی روزمره مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه مزایا، کاربردها، ویژگی ها و هر آنچه لازم است در رابطه با قیمت سلفون استرچ و شناخت آن بدانید را شرح می دهیم.

سلفون استرچ

بسته بندی نهایی یکی از مهم ترین و ضروری ترین مرحله در تولید و عرضه هر محصول است. تمام صنایع تولیدی برای بسته بندی نهایی محصولات خود به پلاستیک مناسب احتیاج دارند. بسته بندی مناسب از محصول محافظت کرده و سبب نو و تمیز نگه داشتن آن می شود. رول سلفون استرچ نوعی پلاستیک کشسان است که از مواد پلی اتیلنی تولید می شود. به همین دلیل گاهی با نام استرچ پلی اتیلن شناخته می شود. این سلفون سطحی با ضخامت کم، صاف، شفاف و قابلیت چسبندگی و کشسانی بالایی دارد. به کارگیری این نایلون صنعتی در بسته بندی طیف گسترده ای از محصولات سبب رفع دغدغه بسیاری از کارفرمایان در واحدهای تولیدی و کارخانجات مختلف شده است. اهمیت استفاده از این سلفون در بسته بندی کالاهای پر مصرف، سرعت و کیفیت بسته بندی مشخص می شود. این پوشش پلاستیکی به شکل رول و فیلم تولید می شود ;و عمده کاربرد آن بسته بندی محصولات روی پالت است.

قیمت سلفون استرچ

سلفون استرچ دارای ویژگی‌های مانند ضخامت، ابعاد مختلف و خاصیت کشسانی متفاوت است. قیمت سلفون استرچ با توجه به عوامل مذکور می‌تواند کاملا متفاوت باشد. بنابراین جهت استعلام قیمت سلفون استرچ، باید با شماره‌های شرکت آذین پلاست کیمیا تماس حاصل فرمایید و با در نظر داشتن مشخصات مورد نظر، قیمت محصول را دریافت کنید.

ویژگی های ظاهری سلفون استرچ

در بررسی ویژگی های ظاهری این نایلون صنعتی به ضخامت، ابعاد، اندازه و قابلیت آن می رسیم. استرچ پلی اتیلنی در ضخامت های مختلف، متناسب با نیاز مشتری و نوع محصول تولید می شود. در واقع هیچ محدودیتی در ضخامت آن وجود ندارد. این نایلون بر حسب تعداد لایه در چند نوع یک لایه تا پنج لایه تولید می شود، لازم به ذکر است که ضخامت استرچ هیچ ارتباطی به تعداد لایه ها ندارد. به عنوان مثال: شما می توانید استرچ پلی اتیلنی با ضخامت بیست و پنج میکرون را در دو نوع نایلون سه لایه و پنج لایه سفارش دهید. با این حال هر چند تعداد لایه افزایش یابد، استرچ نیز مقاومت و استحکام بیشتر و البته قابلیت کشسانی بیشتری می یابد. این ویژگی سبب می شود که با متراژ کمتر محصولات بیشتری را بسته بندی کرد. ابعاد این نایلون نیز مانند ضخامت آن بیشتر به سفارش مشتری تولید می شود. در حالت کلی و استاندارد، ضخامت این پلاستیک صنعتی بین ۱۰ تا ۳۰ میکرون و عرض آن از ۱۰ تا ۱۵۰ سانتی متر متغیر است.

ویژگی های ظاهری سلفون استرچ

با توجه به این که کیفیت تولید سلفون استرچ نقش بسیار مهمی در کیفیت بسته بندی و محافظت از محصول و در نهایت جلب رضایت مشتری دارد، توجه به خصوصیات کیفی این محصول از اهمیت بسیاری برخوردار است. استرچ باکیفیت باید دارای استحکام بالا، مقاومت در برابر ضربه و پارگی، کشسانی بالا و مقاومت در برابر گرما و نور آفتاب باشد. از طرفی چون این نایلون در بسته بندی مواد غذایی و دارویی کاربرد زیادی دارد، باید مواد اولیه آن نیز درجه اول و باکیفیت باشد. به همین خاطر باید هنگام سفارشی سازی نایلون به این موارد توجه کنید.

کاربردهای انواع سلفون استرچ

این سلفون کاربردهای بسیار متنوعی در صنعت بسته بندی دارد. از کاربرد عمده این سلفون صنعتی بسته بندی مواد غذایی مانند گوشت های کارخانه ای و غیره می باشد. این روزها با توجه به آلودگی های زیست محیطی مختلف که سلامتی انسان را به خطر می اندازد، حداقل کاری که تولیدکنندگان مواد غذایی می توانند برای جلوگیری از نفوذ آلودگی محصولات غذایی حین انبارداری و حمل و نقل انجام دهند، بسته بندی اصولی آن ها است. استرچ پلی اتیلنی به خوبی دور محصولات را محصور کرده و از نفوذ هر گونه گرد و غبار، رطوبت و آلودگی به محصول جلوگیری می کند. در چنین بسته بندی هایی معمولا چند محصول به صورت پک در کنار هم قرار گرفته و با استرچ پالت بند وکیوم می شوند.

;این نوع پلاستیک علاوه بر صنعت مواد غذایی در کاربردهای صنعتی دیگر مانند بسته بندی پک های بزرگ و نسبتا سنگین مانند پالت های کاشی و سرامیک استفاده می شوند. این نوع بسته بندی از محصولات صنعتی حین حمل و نقل محافظت کرده و از ورود هر گونه آسیب و شکستگی جلوگیری می کند. از دیگر کاربردهای این سلفون می توان به بسته بندی کالاهایی مانند سرویس مبلمان، محصولات چوبی، انواع چسب، رنگ و رزین و غیره اشاره کرد.; در حالت کلی می توان این سلفون بسته بندی را بر اساس نوع کاربردی آن در صنعت در دو گروه سلفون استرچ غذایی و فیلم استرچ صنعتی جای داد. بر اساس این تقسیم بندی سلفون غذایی دارای ویژگی های خاصی است که آن را برای بسته بندی مواد غذایی و دارویی سازگاری ساخته است.

کاربردهای انواع سلفون استرچ

به عنوان مثال: چنین سلفونی از مواد اولیه پی وی سی بهداشتی تولید شده و شفافیت بیشتری دارد. ضمن این که ضخامت این سلفون از انواع دیگر نایلون صنعتی کمتر است. در مقابل نایلون های صنعتی به دلیل مقاومتی که برای بسته بندی محصولات بزرگ و حجیم تر از آن ها انتظار می رود، از ضخامت بیشتری برخوردار اند. البته لازم به ذکر است استرچ فیلم صنعتی صرفا برای بسته بندی محصولات سنگین و پالت کاربرد ندارد بلکه برای بسته بندی سایر قطعات صنعتی مانند قطعات خودرو که بیشتر به صورت پک عرضه می شوند، مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای استفاده از سلفون استرچ

با توجه به کاربردهای گسترده این نایلون بسته بندی می توان مزایای بسیاری برای آن تعریف کرد . این سلفون کاملا نفوذ ناپذیر است و برای مواقعی که محصول باید از نفوذ اکسیژن در امان باشد، بهترین انتخاب است. این مزیت بیشتر در بسته بندی مواد غذایی که در ترکیب با اکسیژن فاسد می شوند، مورد توجه قرار می گیرد. با توجه به این که وزن بسته در بسته بندی های سنگین و نحوه بسته بندی اهمیت بسیاری در کیفیت حمل و نقل دارد، این نایلون به سطح کالا چسبیده و علاوه بر این که هیچ تغییر محسوسی در وزن بسته ایجاد نمی کند، هنگام حمل و نقل نیز دست و پا گیر نیست. سلفون های استرچ در برابر کشیدگی پاره یا سوراخ می شوند. این ویژگی نسبت به ضخامت کمی که دارند، بسیار قابل توجه است.

خاصیت کشسانی این سلفون، آن را به یک پلاستیک بسته بندی مقرون به صرفه تبدیل ساخته است. مواد اولیه پلی اتیلنی در استرچ بسته بندی در برابر نور خورشید و اشعه آن ماهیت خود را از دست نمی دهند. گاهی در مراحل نهایی بسته بندی جهت اطمینان از کیفیت بسته بندی، سلفون را به صورت چند لایه به دور محصول می پیچند اما چون استرچ نازک و شفاف است، جلوه ظاهری آن به هم نمی خورد. چنین کالاهایی تا مدت ها قابلیت انبارداری خواهند داشت چون هیچ گونه آلودگی، رطوبت و هوا نمی تواند به سطح محصول برسد.

روش های بسته بندی با استرچ پالت بند

طبیعتا برای بسته بندی کالاهای حجیم باید از رول با فیلم استرچ با عرض بیشتر استفاده کرد. هر چند بسته بندی دستی در این مواقع به سختی امکان پذیر است اما علاوه بر آن زمان در این مواقع زمان اهمیت بیشتری در زنجیره تولید دارد. به همین دلیل  انتظار می رود برای بسته بندی کالاهای بزرگ با استرچ پالت بند روشی به جز روش دستی به کار گرفته شود. بنابراین بسته بندی سلفون استرچ به دو روش دستی و ماشینی انجام می شود. در روش دستی اپراتور به کمک یک پالت بند دستی، بسته بندی را انجام می دهد، به این صورت که رول استرچ را داخل پالت پیج قرار داده و فرآیند بسته بندی را آغاز می کند. در حالی که در روش ماشینی از دستگاه های بسته بندی استفاده می شود. دستگاه استرچ پالت انواع مختلفی دارد و در مدل های مختلفی عرضه می شود.

دستگاه سلفون استرچ پالت

همانطور که گفتیم بسته بندی اقلام بزرگ و حجیم با استرچ کش دستی امکان پذیر نیست و علاوه بر صرف زمان به نیروی انسانی بیشتری نیاز دارد که قطعا از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه نیست. در این مواقع از دستگاهی به نام استرچ پالت استفاده می شود. این دستگاه پر صنایع و کارخانجات بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد. در تعریف استرچ پالت به دو کلمه مجزا استرچ به معنای کشیده شدن و پالت به معنی وسیله ای که زیر محصولات قرار گرفته و هر چیزی که قرار است بسته بندی شود، روی پالت چیده می شود. پالت در جنس های مختلف چوبی، پلاستیکی و فلزی وجود دارد. ; محصولاتی روی پالت چیده می شوند، پس از استرچ کشی توسط لیفتراک جا به جا می شوند. عملکرد این دستگاه در مدل های مختلف آن متفاوت است. مدل های ساده معمولا دارای یک صفحه گردان اند که مانند یک بازوی متحرک سلفون را به دور محصول از بالا تا پایین حرکت می دهند.

دستگاه سلفون استرچ پالت

سلفون فیلم استرچ

فیلم استرچ در واقع همان سلفون یا نایلونی است که به دور محصول پیچیده می شود. فیلم های استرچ در انواع یک لایه تا پنج لایه تولید شده و متناسب با نوع محصول به کار گرفته می شوند. تعداد لایه ها نقش بسیار مهمی در کیفیت فیلم دارد که پیش تر راجع به آن صحبت کردیم. فیلم استرچ نیز در واقع همان رول استرچ است. فیلم استرچ در انواع مختلف دستی، نفیلم با قابلیت کشش معمولی ، فیلم استرچ سودر پاور یا تمام اتوماتیک، فیلم استرچ خانگی یا همان سلفون های معمولی که در منزل استفاده می شود، فیلم استرچ علوفه و غیره وجود دارد. اهمیت کیفیت فیلم استرچ در کیفیت بسته بندی آن بر هیچ کسی پوشیده نیست اما جالب است بدانید زمانی فیلم های استرچ به کیفیت مطلوب دست پیدا می کنند که توسط دستگاه ها و ماشین آلات روز تولید شده باشند.

سلفون استرچی که توسط دستگاه های مدرن و پیشرفته تولید می شوند از سود ضریب کشسانی بیشتری برخوردار است. این دستگاه ها قابلیت تولید نایلون با ضخامت کمتر و تعداد لایه های بیشتر را دارند و فیلم های استرچ را با چسبندگی بالا تولید می کنند. علاوه بر ماشین آلات صنعتی و نحوه تولید، کیفیت مواد اولیه نیز نقش مستقیمی در کیفیت نایلون دارد. در صورتی که فیلم استرچ کیفیت مطلوبی نداشته باشد، حین بسته بندی یا پس از آن سوراخ و پاره می شود. به همین خاطر تولیدکنندگان برتر استرچ پالت بند از مواد اولیه پتروشیمی در تولید این سلفون صنعتی استفاده می کنند.

چاپ روی سلفون استرچ

صنعت چاپ در بسته بندی محصولات اهمیت بسیار زیادی دارد. می توان گفت بیشترین بازدهی در تبلیغات از طریق چاپ بر روی بسته بندی محصولات حاصل می شود. قطعا محصولاتی که بسته بندی شکیل، رنگی و جذاب داشته باشند، بیشتر مورد توجه مشتری قرار گرفته و او را به خرید ترغیب می کنند. از طرفی هر چه بسته بندی خاص تر باشد، بهتر در ذهن مخاطب ثبت شده و برندسازی بهتر اتفاق می افتد. به همین خاطر صنایع تولیدی مختلف همواره به دنبال بهترین سلفون ها و چاپ روی آن ها هستند. چاپ روی سلفون تقریبا بر روی انواع مختلف آن امکان پذیر است. تنها نوع چاپ بر روی جنس های مختلف نایلون با دیگری تفاوت دارد. سلفون های استرچ نیز قابلیت چاپ پذیری دارند. از آنجا که این سلفون ها آخرین پوشش بر روی محصولات مختلف را تشکیل می دهند، چاپ بر روی آن نقش به سزایی در تبلیغات و بازاریابی آن ها خواهد داشت.

چاپ روی سلفون استرچ

بهتر است اینگونه بیان کنیم، تولید کنندگان مختلف می توانند با چاپ نام شرکت، لوگو، نام برند و هر نشان اختصاصی دیگر بر روی نایلون یا نایلون استرچ خود و محصولاتشان را به کاربران هدف معرفی کنند. به این ترتیب ضمن جلوه بصری جذابی که کالاهای بسته بندی شده می یابند، فروش افزایش یافته و برندسازی سریع تر اتفاق می افتد. همچنین امکان تقلب نیز کاهش می یابد. معمولا برای چاپ روی سلفون از چاپ هلیو استفاده می شود. این چاپ روی سلفون استرچ در تیراژهای بالا به صرفه بوده و قابلیت های بسیاری مانند کیفیت چاپ را ارائه می دهد.

شرکت آذین پلاست تولید کننده انواع سلفون استرچ صنعتی و چاپ روی آن

شرکت آذین پلاست کیمیا به عنوان برترین تولیدکننده انواع نایلون و چاپ روی پلاستیک در دهه ۱۳۷۰ فعالیت خود را در شهر مشهد آغاز ساخته است. این شرکت از جدیدترین و پیشرفته ترین دستگاه های چاپ روی نایلون استفاده کرده و خدمات باکیفیتی را در حوزه تبلیغات ارائه می دهد. شرکت اذین پلاست کیمیا با بهره گیری از پرسنل حرفه ای و تیم کارآزموده و مجرب و همچنین بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا توانسته نیازهای صنایع مختلف را در حوزه بسته بندی مرتفع ساخته و محصولات خود را به کشورهای هدف صادر کند. شما می توانید خرید سلفون استرچ را متناسب با نیاز کاربری خود با بهترین قیمت در این شرکت سفارشی سازی کنید.

سوالات متداول

محصولات مشابه

دیدگاه کاربران

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام سلفون استرچ نیاز دارم میخوام کاملا شفاف باشه تا محصول از زیرش دیده شه، کشسانی بالایی هم داشته باشه که مجبور به خرید دوباره نشم.

  پاسخ
  • آذین پلاست کیمیا
   1401-04-11 1:03 ب.ظ

   سلام نایلون و استرچ های شرکت آذین لاست از مواد مرغوب و با کیفیت بوده و رضایت مشتریان رو به دست آورده است. جهت ثبت سفارش با شماره شرکت در تماس باشید

   پاسخ
 • شهرستانی
  1401-07-22 4:49 ب.ظ

  سلفون استرچ برای بسته بندی کردن کالاهای بزرگ هم به کار میره

  پاسخ
  • آذین پلاست کیمیا
   1401-07-22 4:55 ب.ظ

   سلام بله ابعاد محصول مهم نیست در هر اندازه ای باشه امکان بسته بندی کردن وجود داره

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست