نایلون شیرینگ و کاربرد آن

شیرینگ چیست؟

شیرینگ در واقع واژه انگلیسی shrink، به معنای کوچک شدن می باشد. درحقیقت واژه درست آن به فارسی شیرینک می باشد. به دلیل نزدیکی معنی آن به کاربرد عمل دستگاه، روی دستگاه نام گذاری شده است اما به نایلون های آن هم اطلاق می شود. نام دستگاهی که این عمل را به وسیله نایلون و با حرارت و مکش هوا انجام می دهد shrink machine می باشد. این ماشین به وسیله پلاستیک رول شده، یک یا چند محصول بسته بندی شده را کنار هم فیکس و به صورت چندتایی قابل حمل می کند.

دستگاه اتوماتیک شیرینگ محصولات
عملکرد دستگاه اتوماتیک شیرینگ

در ایران نایلونی که روی این دستگاه قرار می گیرد به نایلون شیرینگ معروف شده است.

دستگاه شیرینگ و انواع آن

دستگاه شیرینگ برقی می باشد که محصول با توجه به نوع آن در جایگاه قرار می گیرد؛ توسط نقاره نایلون را هدایت و با حرارت تولید شده آن را به هم می چسباند سپس با مکش و فشار هوا را خارج می کند. نایلون های شیرینگ با توجه به دستگاه های موجود در بازار تولید می شوند. این دستگاه ها شامل انواع زیر می شود.

1. کابینتی:

داری محفظه ای برای قرار دادن محصول است. نایلون مورد استفاده آن نازک و شفاف و بهداشتی می باشد که برای محصولات غذایی استفاده می شود. نایلون های مورد استفاده آنPVC ، POF، PE می باشد.

2. تونلی:

این مدل برای خط تولید کارخانه های صنعتی که نمی خواهند حرارت به بیرون داشته باشند، خریداری می شود که سرعت بسته بندی آن نسبت به کابینتی بیشتر است. در شیرینگ تونلی زمانی که محصول از تونل درون دستگاه عبور می کند، با نایلون بسته بندی می شود. نوع نایلون مورد استفاده آن POF و PVC می باشد.

3. پلی اتیلن:

این مدل برای خط تولید کارخانه های با محصولات عمودی مانند آب معدنی ها و نوشابه ها شامپو ها در انتهای خط تولید استفاده می شود.

4. دستی:

دستگاه های کوچک دستی می باشند که در هتل ها و رستوران ها و مشاغل خانگی برای محصولات کوچک استفاده می شوند.

دستگاه شیرینگ صنعتی و خانگی

جنس نایلون شیرینگ

جنس نایلون شیرینگ می تواند نایلون یا نایلکس باشد یعنی هم با پلیمر سبک هم سنگین که در عرض و طول و ضخامت متفاوت و با تعداد لایه های متفاوت با توجه به قابلیت های دستگاه های موجود در بازار تولید می شود. اما به دلیل اینکه باید انعطاف پذیری بالایی داشته باشد، بیشتر از جنس نایلون تولید می شود. پس از تولید، در رول هایی با ابعاد استاندارد دستگاه های شیرینگ رول می شود و با نام فیلم نایلون شیرینگ وارد بازار می شود.

کاربرد

هر کارخانه و تولیدی برای شکیل شدن محصول خود در خط تولید از بسته بندی با دستگاه شیرینگ استفاده می کند. بعضی محصولات بسته بندی کاغذی یا کارتنی دارند که نیاز است با نایلون فیکس شود اکثر محصولات غذایی صادراتی به دلیل جابجایی زیاد محصولات خود را دوبار بسته بندی می کنند تا هنگام جابجایی مانع ضربه و آسیب شود.
همچنین بعضی محصولات پلاستیکی مانند آب معدنی ها و نوشابه ها به صورت چندتایی به فروش می رسد که به وسیله نایلون شیرینگ بسته بندی می شوند. در کارخانه ها و تولیدی ها در مرحله آخر خط تولید، این نایلون توسط دستگاه شیرینگ روی یک یا چند محصول قرار می گیرد و آن ها را با هم فیکس و در بیشتر موارد هوای آن را خارج می کند. به این صورت بازار هدف این محصول موارد زیر می باشد:
• کارخانه های تولید مواد غذایی مانند: انواع نوشابه و آب معدنی، قوطی های چای، شانه های تخمه مرغ، کیک و…
• کارخانه های تولیدی محصولات بهداشتی و دارویی
• کارخانه تولید بسته های حجیم مانند کولر تلوزیون یخچال
• تولیدی های خانگی از خوراکی تا محصولات بهداشتی
• مراکز پست و بسته های پستی
• مناسب بسته بندی های فریزری و یخچالی در هتل ها و رستوران ها
• تولیدی های اسباب بازی و لوازم تحریر و..

انواع نایلون شیرینگ

دستگاه ها با توجه به وزن و اندازه محصول نوع نایلون آن را مشخص می کنند. نایلون های شیرینگ اغلب بی رنگ هستند تا محصول درون آن قابل روئیت باشد اما در بعضی موارد با سفارش کارخانه رنگی تولید می شود تا آرم محصول توسط کارخانه روی آن چاپ شود. جهت انجام خدمات چاپ روی پلاستیک از روش های مختلفی استفاده می شود.

انواع نایلون شیرینگ در بازار شامل دسته های زیر می شود:

از نظر ضخامت

نایلون شیرینک از نظر ضخامت با توجه به حجم و کاربرد محصول مورد نظر برای استقامت بیشتر دسته بندی می شوند که ترکیبات و لایه های منحصر به فرد خود را دارد که هر کدام به طور مجزا نان گذاری شده اند. شامل موارد زیر است:
1. پلی الفین (POF): پلی الفین نازک ترین نایلون شیرینگ است که در ضخامت 15س/ 20 و عرض 20/80 تولید می شوند. بسیار انعطاف پذیر و بهداشتی، قابل استفاده برای محصولات خوراکی به صورت مستقیم می باشد. به دلیل شفافیت محصول را جذاب تر می کند.
2. پلی وینیل کلرید (PVC): شفاف و براق است نسبت به پلی الفین خشک تر می باشد و بیشتر برای بسته بندی محصولات پزشکی قرص ها و کپسول ها استفاده می شود.
3. پلی اتلین (PE): در چند ضخامت تولید می شود هر چه ضخامت و لایه های آن بیشتر باشد شفافیت آن کمتر می شود. این محصول مناسب بسته بندی روی کارتن و محصولات سنگین می باشد.

نوع رول بندی

1) تک لا: دو لایه نایلون تک لا روی رول می رود در هنگام بسته بندی همه طرف آن باز است محصول بین آن قرار می گیرد و توسط دستگاه از چهار طرف، با حرارت جمع می شود.
2) رول های ساده و پیوسته(روده ای): به صورت لوله ای است که محصول درون آن قرار می گیرد و دو طرف دیگر توسط دستگاه با حرارت جمع می شود.
3) بغل باز: برای دستگاه های کابینتی مناسب است که محصولات از یک طرف وارد و توسط دستگاه از سه طرف با حرارت به هم می چسبد.

مزایا

• محصول یا بسته غذایی را جمع و جور می کند.
• کاهش هزینه بسته بندی
• نایلون شیرینگ به دلیل جنس آن هر نوع محصولی در مقابل رطوبت محافظت می کند.
• مانع باز شدن یا خراب شدن کارتن محصول در هنگام جابجایی می شود.
• حمل چند عددی محصول را امکان پذیر می کند.
• در محصولات خوراکی با خروج هوا ماندگاری محصول را بالا می برد.
• مانع ورود گرد و غبار به محصول می شود.
• جذابیت بسته بندی را افزایش می دهد.
• مانع خروج رطوبت از محصولات خوراکی و مرطوب می شود.
• سرعت بالا در بسته بندی
• به صرفه است.

محصولات شیرینگ شده

معایب

باز کردن بسته بندی شیرینگ به راحتی با دست امکان پذیر نیست و نیاز به وسیله ای تیز دارد.
این محصول مانند تما می محصولات پلیمری تجزیه ناپذیر است و نباید دور انداخته شود، چرا که مضرات زیست محیطی فراوانی را به بار می آورد. بهتر است آن ها را جمع آوری کرد و به کارخانه های بازیافتی تحویل داد.