سفره یکبار مصرف پلاستیکی

مهمانی دادن در فرهنگ ایران اهمیت خاصی دارد .دور همی های خانوادگی و اقوام با جمعیت زیاد در ایران بیشتر از سایر کشورهای می باشد و از آنجایی که ایرانی ها اکثرا در خانه هایشان فرش دارند مهمانی ها و مراسم را درمنازل یا مساجد برگذار می کنند.
در قدیم سفره های پارچه ای استفاده می شد و در صورتی کثیف میشد آن ها را می شستند. به عنوان مثال سفره درباری ها از ترمه و افراد معمولی پارچه های دور دوزی شده استفاده می کردند که گاهی دولا دوخته میشد تا رطوبت نان راحفظ کند.
پس از تولید نایلون چند سالی است که از سفره های پلاستیکی در خانه ها و رستوران ها استفاده می شود که هم ارزانتر و هم تمیز کردن آن سریعتر می باشد.
اولین کار خانه تولید سفره پلاستیکی در ایران در کرمان دایر شد و اولین تولید کننده سفره یک بار مصرف شرکت نایلون سپید تهران بود. به دلیل ارزان بودن تجهیزات آن، هم اکنون تولید کنندگان زیادی در همه استان های ایران، این محصول را تولید میکنند.

مواد ترکیبی سفره

همانطور که گفته شد جنس سفره نایلکس یا نایلون است درحقیقت یک ورقه نایلکس را تولید و طرح می دهند که با توجه به نوع آن از ترکیب موارد زیر می باشد:
•    ۹۰ درصد پلی اتیلن: شامل ترکیب پلیمر سبک و سنگین هر چه مقدار پلیمر سبک بیشتر باشد سفره نرم تر و از جنس نایلون است. هر چه پلیمر سنگین بیشتر باشد سفره نازک تر به اسطلاح ایرانی نایلکس است. به دلیل به صرفه شدن و نازکی آن در صد بیشت رآن را پلیمر سبک تشکیل می دهد.
•    ۱۰ درصد کربن: اگر مقدار کربن آن افزایش یابد باعث غیر بهداشتی شدن آن می شود.
•    مستر بچ: در صورت رنگی بودن به مقدار لازم افزوده می شود.

انواع سفره پلاستیکی

سفره های پلاستکی در ایران با توجه به تقاضای مصرف کننده شامل دو دسته با دوام و یک بار مصرف می شوند که هر کدام ویژگی های خود را دارند.

سفره با دوام(ضخیم)

سفره‌های با دوام یا دائمی‌ که در اکثر خانه‌ها استفاده ‌می‌شود از جنس نایلون ‌می‌باشد که مقدار پلیمر سبک آن بیشتر از پلیمر سنگین است تا نرم و انعطاف پذیر باشد آن‌ها را در ضخامت بالا در چند لایه تولید ‌می‌کنند تا مقاومت بیشتر و طول عمر بیشتری داشته باشند. اگر سفره ای خشک بود و زود شکسته شد به این دلیل است که از پلیمر سنگین که ارازنتر است در آن بیشتر استفاده شده است و تعداد لایه‌های آن کم ‌می‌باشد.
 این سفره‌ها انواع مختلف در سایز‌ها و طرح‌های چاپی متفاوتی هستند به طور معمول از عرض ۱۲۰ تا۱۵۰ تولید ‌می‌شودکه انواع آن شامل موارد زیر ‌می‌باشد:

1)    از نظر ویژگی

•    متری طرح دار
•    چاپ طلاکوب مجلسی
•    رومیزی تک رنگ که اغلب طرح برجسته هستند.
•    رستورانی (بدون طرح یا رنگ)

2)    از نظر اندازه

•    دونفره
•    چهار نفره 
•    شش نفره
•    هشت نفره
•    متری حد اکثر تا 15 متر
طرح و چاپ این سفره‌ها را با توجه به اندازه آن طراحی ‌می‌کنند. نوع چاپ ‌می‌تواند روی قیمت آن تاثیر گذار باشد. سفره‌های طلا کوب بعد از چاپ لایه بی رنگی پلیمر غیر سمی‌ روی آن قرار ‌می‌گیرد تا هم باعث ثبات طلاکوب شود و هم بهداشتی باشد. 

سفره یک بار مصرف (نازک)

با تغییر سبک زندگی مردم نیاز به لوازم یکبار مصرف بیشتر شده است. سفره‌های یک بار مصرف همانطور از نامشان پیداست نازک هستند عمر طولانی ندارند.
این سفره‌ها بیشتر از جنس نایلکس ‌می‌باشند که درصد بیشتری پلیمر سبک به آن اضافه ‌می‌شود تا دوخت پذیری خوبی داشته باشد. تولید کنندگان با توجه به سلیقه مشتری در طرح‌ها ی متنوعی در دو عرض ۱۰۰ و ۱۳۰ سانتی متر به صورت متری تا شده در رول‌هایی از ۱۰ تا ۵۰ متر تولید ‌می‌کنند.

رول سفره یک بار مصرف

کاربرد سفره‌های یکبار مصرف

•    تفریح، مسافرت‌های شخصی و اردو‌ها
•    مهمانی‌های بزرگ فامیلی
•    هیات‌ها و سازمان‌های خیریه
•    رستوران‌ها و هتل‌ها

دستگاه چاپ

دستگاه مورد استفاده برای تولید نایلکس دستگاه فلکسو است که برای چاپ نایلون و نایلکس هم استفاه از آن استفاده ‌می‌کنند.
پس از تولید نایلون رول شده را در دستگاه چاپ سیلک چاپ قرار ‌می‌دهند که دارای چند گردونه و مخزن رنگ و لوح‌های چاپی ‌می‌باشد. در تولید نایلون و سفره‌ها مراحل تولیدکاملا با دستگاه بدون دخالت دست بوده و این موضوع باعث بهداشتی بودن محصول خواهد شد. که بعضی از تولیدی‌ها میکس مواد اولیه را به صورت دستی انجام ‌می‌دهند و مقدار کربنات را افزایش ‌می‌دهند که این عمل باعث تولید غیر بهداشتی سفره است.
دستگاه چاپ سفره دائمی‌ یا با دوام با یک بار مصرف فرق چندانی ندارد تنها تفاوت در خط برش آن است که سفره‌های خانگی بدون آن تولید ‌می‌شود قبلا دستگاه‌ها با کلیشه چاپی به صورت تک رنگ یا دو رنگ چاپ ‌می‌شد. اما امروزه با پیشرفت صنعت تبلیغات و چاپ، دستگاه‌های چاپ با توجه به مدل آنها همزمان از ۲ تا ۸ رنگ پشتیبانی ‌می‌کنند. تنها تفاوت آنها در چاپ طرح ‌می‌باشد که برای سفره‌های یک بار مصرف معمولا از دو رنگ و حد اکثر از چهار رنگ استفاده ‌می‌شود که ‌می‌تواند طلاکوب هم باشد. دستگاه‌های ۴ به بالا بیشتر برای پاراچه، پوستر‌ها و سفره‌های خانگی مجلسی استفاده ‌می‌شود.
رنگ‌های مورد استفاده در چاپ سفره‌ها مانند پلیمر مورد استفاده آن، از نوع غیر س‌می‌‌می‌باشند.
چاپ طرح ‌می‌تواند اختصاصی و سفارشی باشد. و هرچه کیفیت چاپ بهتر و تعداد رنگ‌ها بیشتر باشد قیمت آن بیشتر خواهد بود.
سفره‌های برجسته زمان تولید نایلون، طرح توسط گردونه فلزی طرح دار، با فشار و حرارت کم بر نایلون وارد شده و آن‌ها را برجسته ‌می‌کند.
به طور کلی مراحل تولید سفره شامل موارد زیر ‌می‌شود:
1.    دستگاه میکسر که قیمت بالایی دارد که با حرارت مجاز مواد اولیه ترکیبات نایلون یا نایلکس را با هم میکس ‌می‌کند. از این دستگاه فقط تولید کنندگان بزرگ استفاده ‌می‌کنند.
2.    دستگاه تولید نایلکس با ضخامت کم و نایلونی با ضخامت بیشتر
3.    جرقه گیری
4.    چاپ
5.    ایجاد خط برش توسط دستگاه پرفراژ
6.    تا و رول کردن
از دستگاه‌های موجود در بازار ‌می‌توان به دستگاه‌های هیمورا، هیلو اشاره کرد.

دستگاه چاپ سفره

مزایا

  • قابل حمل
  • سبک 
  • قابل بازیافت

معایب

سفره‌های پلاستیکی تجزیه ناپذیر هستند و اگر بازیافت نشود و در طبیعت رها شود عوارض زیست محیطی دارد. بهتر است در مصرف سفره‌های یکبار مصرف زیاده‌روی نشود و پس از استفاده آن‌ها به مراکز بازیافت هدایت کرد.